Genç Gelişim Dergisi

Durumları Fark Etmek : Kalibrasyon

Written By: Genç Gelişim - Nis• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

would

 
Sözlerimizle, ses tonumuzla ve beden dilimizle, çoğu zaman farkına bile varmadan başkalarının ‘Ruh Hallerini’ etkileriz. Dışarıdan uyarı aldığımızda da “Ben bir şey yapmadım ki!” deriz, ya da umursamayız. Oysa ki eğer başkalarına bir şey “öğretmek” istiyorsanız, onları umursamanız gerekir. Sorumluluk bilincine sahip olmanız ve bunu uygulamanız gerekir.

Başkalarının ruh hallerini doğru olarak anlayabilme becerisine, NLP terminolojisinde ‘Kalibrasyon’ denir!

 

Bu ‘Ayarlamayı’ nasıl yapabiliriz?

Her zaman başkalarının bize duygularını, ‘sözcüklerle’ açmalarının bekleyemeyiz. Bazı insanların kalibrasyon becerisi o kadar zayıftır ki, bir kişinin sıkıntıda olduğunu ancak o insan hıçkırıklara boğulduğunda anlarlar. Bir insanın içinde bulunduğu ruh halinin pek çok işareti vardır : Nefes alışveriş hızı, derinliği, teninin rengi, başının duruş açısı, yüz kaslarının gergin ya da gevşek olması, ses tonu, göz bebeklerinin büyümesi ya da küçülmesi gibi. Bunlar duyumsal olarak algılanabilir. Sizin bir tahminde bulunmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken bu işaretlere ‘Dikkat’ etmektir!…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Kalibrasyon ‘zihin okumak’ değildir. Karşınızdaki kişi ya da kişilerde gördüğünüz, duyduğunuz ve hissettiğiniz ‘İşaretlerin’, onların ‘Ruh Halleriyle’ bağlantısını kurmaktır!

 

Duyularımız aslında olağanüstü ve keskindir. Alışkanlıklarımızla algıladıklarımızdan çok daha fazlasını algılayabilme yeteneğine sahibiz! Meditasyon ve Trans gibi çalışmalarla bu yeteneğimizi geliştirebiliriz.

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Yeteneklerimizi Keşfettiğimizde Hayrete Düşecek Sonuçlar Alırız başlıklı makalemizde kendimizi keşfetmek, yeteneklerimizi değerlendirmek ve yeteneklerimizi keşfetmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir