Genç Gelişim Dergisi

Değerlendirme ve Organize Olmak

Written By: Genç Gelişim - Mar• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

lider

 

Amaçlarınız açık seçik bir biçimde tanımlanmış olmalı. Bu, amaçlarınızın elle tutulur, ölçülebilir ve anlaşılabilir olması gerektiğini gösteriyor.

Amaçlarınız ulaşılabilir şeyler olmalı. Kendi yeteneklerinize uygun olan gerçekçi amaçlara gereksiniminiz var. Eğer ulaşılamaz şeylerin peşinden koşuyorsanız, bunların çaba harcamanıza değecek şeyler olmadığını bir an önce anlamalısınız.

Amaçlarınız sizi biraz zorlamalı. Eğer ulaşması çok kolay şeyler olursa, kısa bir süre sonra onlara yönelik ilginizi yitirirsiniz. Amaçlarınıza ilişkin bir motivasyonunuz olmazsa da, iş sağlığına kavuşmanız yolunda hiç bir adım atamazsınız.

Amaçlarınızı gerçekleştirme yolunda attığınız adımları sık sık gözden geçirmelisiniz. Araştırmalar, gözden geçirmenin hedef-geliştirme programlarında kullanılan en önemli psikolojik mekanizma olduğunu ortaya koyuyorlar.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Amaçlarınıza inanmalısınız. Bu, amaçlarınıza değer vermeniz; onu, gerçekleştirmek için çaba harcamaya değer ve anlamlı bulmanız gerektiğini gösteriyor.

 

Amaçlarınızın olması iş sağlığına kavuşmanız yönünden büyük önem taşımaktadır. Yönetim bilimcilere göre amaçlılık, iş yaşamınızı pek çok farklı yoldan etkilemektedir. En başta, amacınızın olması dikkatinizin ve enerjinizin yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Zamanınızı ve enerjinizi, bazıları anlamlı bazıları anlamsız, rastgele binlerce farklı faaliyete ayırmak yerine, kendinizi amacınızla bağlantılı bir kaç faaliyete yöneltebilirsiniz. Böylece, daha verimli olacağınız gibi, harcayacağınız fiziki ve psikolojik enerjinin karşılığını da daha iyi bir şekilde alabilirsiniz.

İkincisi, amaçlar sizi strateji geliştirmeye yöneltecektir. Bu da, giderek iş bitirici bir kişilik kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Devi Uyandır/Lilay Koradan/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir