Genç Gelişim Dergisi

Çözümsüz Problem

Written By: Genç Gelişim - May• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

soruya takilmak

 

Tek amacı Matematik bölümünde okumaktı. Geleceğine bu hedefi doğrultusunda yön vermiş ve bu tutkusunu gerçeğe dönüştürmüştü. İnancı sayesinde istediği yeri kazanmış ve artık üniversitede okuyan bir genç kız olmuştu. Tek ideali olan Matematik bölümünün en çalışkan ve en başarılı öğrencisiydi. Derslerini hiç kaçırmıyor, kendisine verilen ödev ve projeleri büyük bir itina ile tam zamanında yapıyordu.

 Ancak bir sabah uyuyakaldı. Uyanıp ta geç kaldığını fark edince, telaş içerisinde yataktan fırladı. Birkaç dakika içinde hazırlanıp sokağa attı kendini. Bölüme ulaştığında soluk soluğa kalmıştı. Saatine baktığında dersin bitmek üzere olduğunu gördü ve çaresizce sınıfın penceresinden içeri baktı. O sırda dersin hocasının tahtaya bir problem yazdığını gördü. Bu problemi hocanın ödev olarak verdiğini düşünerek defterine yazdı. Akşam eve döndüğünde dersi kaçırmış olmanın verdiği sıkıntıyı biraz olsun giderebilmek için ilk işi hocasının ödev olarak verdiğini düşündüğü problemle uğraşmak oldu. Uzunca bir süre uğraştıktan sonra nihayet problemi çözebildi ve rahatlamış bir şekilde yatağa uzandı.

            Ertesi gün soluğu hocasının odasında aldı. Ondan bir gün evvelki dersi kaçırdığı için özür diledi ve ödevini yaptığını belirterek, bulduğu çözümü ona gösterdi.

            Hocası biraz şaşırmıştı, çünkü ödev verdiğini hatırlamıyordu. Yine de defteri aldı. Öğrencinin ödev zannettiği şeyin, kendisinin matematikte çözümü olmayan problem olarak örnek verdiği soru olduğunu gördü. Hocanın şaşkınlığı iyice arttı. Kızın bu çözümsüz probleme bulduğu çözümü inceleyince de artık konuşamayacak kadar şaşkındı.

            Gözleri hayretle açılmış bir şekilde kıza döndü ve ona “Sen nasıl olurda Nobel ödülü almış matematikçilerin bile çözemediği bu problemi çözebildin? Bunu nasıl başardın?” diye sordu.

            Kız duyduklarına inanamayan bir ifadeyle hocasına baktı ve “Ama hocam ben bu soruyu pencereden bakarken tahtaya yazdığınızı gördüm ve ödev olarak verdiğinizi sandım. Ben bunun bugüne kadar çözülememiş bir problem olduğunu bilmiyordum ki?!” diye yanıtladı onu.

            Eğer bu genç kız o gün o dersi kaçırmamış olsaydı, ne kadar çalışkan olursa olsun, ne kadar başarılı olursa olsun,  problemin çözülemeyen problem olduğunu bilecek ve bu problemi çözebileceğini düşünemeyecekti bile. Ta en baştan kendisinin, sadece bir öğrencinin böyle bir problemi çözemeyeceğine inanacak ve çözmek için çaba sarf etmeyecekti. Sarf edecek olsa bile içten içe yapamayacağına inandığından gerçekten de yapamayacaktı. Oysa o dersi şans eseri kaçırmış ve kendisine engel olacak böyle bir inancı olmadan hareket etmişti. Sonuç ise “Şaşkın bir hoca” ve “Artık çözümü olan bir problem” olmuştu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Yaşam tercihlerden oluşmuştur. Gideceğiniz yönü belirleyen ve hayatınıza yön veren tercihlerinizdir. Bu tercihleri yaparken alacağınız kararların doğruluğunu ve gücünü belirleyenler ise içinizde kendinize dair taşıdığınız inançlarınızdır.

 

Her insanın içinde büyük bir inançlar sinsilesi vardır. Davranışlarınızı ve kararlarınızı kontrol eden bu inançlar bütünüdür. Başarıp, başaramayacağınızı, devam edip edemeyeceğinizi, gücünüzün olup olmadığını inançlarınız anlatır size. Bir işi başaramayacağınız, sınavı kazanamayacağınız bir gerçeklik değildir. Sadece sizin içinizde yatan olumsuz bir inançtan ibarettir.

 

Yaşamın getirdiği her türlü sınavı başarıyla aşan insanlar kendileri için hep olumlu inançlar geliştirenlerdir. Güçlerini ve azimlerini en değerli kaynaklarından, olumlu inançlarından alırlar.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP'de İşitselleri Etkileme Yöntemleri başlıklı makalemizde işitsel temsil sistemi, nlp ile başarı ve nlpde işitsel temsil sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir