Genç Gelişim Dergisi

“Beni Kimse Sevmesin” Diyenlere 10 Altın Tavsiye

Written By: Genç Gelişim - Eyl• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

benikimsesevmesin

 

“Beni kimse sevmesin, yapayalnız kalayım, zor günümde yanımda tek dostum olmasın” mı diyorsunuz? İşte size sevilmeyen bir insan olmanın altın kuralları…

1.    Mükemmeliyetçilik: Mükemmeliyetçi kişiler, insanın doğal sınırını tanımazlar. Hiçbir kusura tahammülleri yoktur. Yaptıklarını en mükemmel şekilde yapmak ve herkesten daha çok başarılı olmak için çırpınırlar. Hiçbir zaman tatmin olmazlar. Her şeyde kusur bulurlar. Sürekli başkalarıyla yarışırlar. Yaptıkları işin sürecinden zevk almayı bilmez, sadece sonuca bakarlar.

2. Sürekli Denetçilik: Sürekli denetçi kişiler, her koşulda çevresindekilerin davranışını kontrol etmeye çalışırlar. Bunu yaptıkları ölçüde kendilerini güçlü ve emniyette hissederler. Bu nedenle “kudret” kazanma peşindedirler.

3. Şiddetli Öfke: Herkes zaman zaman öfkelenir. Önemli olan, öfkemizi kontrol edebilmek, onu yerinde kullanabilmektir. Yerli yersiz herkese öfkelenen kişiler, hoşgörüden mahrum, kendi sorunlarının acısını başkalarına sert davranarak çıkarmak isteyen kişilerdir. Böyleleri kolay kolay dost edinemezler. Sevenlerini zaman içinde kendilerinden uzaklaştırırlar. Ama en büyük zarar kendilerinedir. Öfkeleri onları yer bitirir, yaşam enerjilerini ve neşelerini söküp alır.

4. Kibir ve Gurur: Kibir, bir kişinin diğerini rencide edecek derecede kendini önemli görmesidir. Kibir ve gurur maskesini takan kişi, bir süre sonra nasıl bir kimse olduğunu kendisi de fark etmez. Özellikle başarı kibiri, tam anlamıyla bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan işletmeler uzun süre ayakta kalamaz.

5. Eleştirme ve Suçlama: Bir insanı belirli bir davranışından dolayı eleştirme ve suçlamaya başlayan kişi, aslında kendi utanç duygusunu eleştirdiği kişiye yüklemektedir. Kusur bulan, suçlayan ve eleştiren kişiler sorunlara çözüm bulmaktan ziyade, düğümlere takılıp kalırlar. Yapıcı değil yıkıcıdırlar.

6. Yargılayıcılık: Mükemmeliyetçiliğin bir koludur. Yargılayan kişi, kendini diğerlerinden üstün bir yere koyar. Bununla da kalmaz, diğer insanların değer yargılarını eleştirir, önyargıyla yaklaşırlar. Gerçeklere değil, zihinlerinde oluşturduklarına inanır, diğer insanları da zihninin ürettiklerine ve önyargılarına göre değerlendirirler.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

7. Hor/Küçük Görme: Kendi özelliklerini üstün görerek başkalarını küçümseyen kişiler, boş gururları yüzünden kayda değer bir başarı gösteremedikleri gibi, toplumda yalnız kalmaya mahkumdurlar.

8. Bencillik: Kendi istekleri, kendi arzu ve ihtiyaçları herkesten önemlidir. Aslan payı hep kendilerinin olsun isterler. Diğerlerinin ne hissettiği, neye ihtiyaç duyduğu umurlarında değildir. Onlar dünyanın merkezindedirler, diğer her şey onların uydusu olarak gelir ve geçer.

9. Başkalarına Hoş Görünme Çabası: Kendi öz benliği ile temas etmek istemeyen kişiler herkese, her yerde, her zaman “hoş görünmeye” ve “hoş davranmaya” çalışırlar.

a) Sürekli hoş davranan, sahte bir dostluk yaratarak, kimsenin kendini üzecek dürüstçe bir söz söylemesine fırsat vermez. Bu tür bir ilişkide dürüstçe etkileşim olamaz.

b) Sürekli hoş davranan başkalarına açık, dürüst ve samimi “söz” söyleyemez, yüzeysel ve sahtedir.

c) Bu tür kişilerle gerçek ilişkiler kurulamadığından karşı taraf düş kırıklığına uğrar.

10. Haset/Kıskançlık Duymak: Başkalarının başarısı, kişiliği, malı, arkadaşlığı, eşi onların iç boşluklarını hatırlatacak bir nitelik taşıyorsa, derin bir kıskançlık içinde kıvranırlar. Hedeflerine ulaşmak için harcayacakları enerjiyi, diğerlerine yönelttikleri kıskançlık okları için harcarlar.

 

Sibel Yolak

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Depresyondaysanız Günde 5 Dakika Kuş Cıvıltısı Dinleyin başlıklı makalemizde depresyon, depresyon tedavisi ve depresyon tedavisi için doğal yöntemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir