Genç Gelişim Dergisi

Baskı Karşısında Tavır

Written By: Genç Gelişim - Haz• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hırs

 

Baskı kişinin olaylar karşısında nasıl test edildiğinin göstergesi olarak da gösterilebilir. Çünkü daha dikkatli davranmanızı, o konuda yoğunlaşmanızı, “Ben yaptım oldu” saçmalığından kurtulmanızı, ilgili olup öyle davranmanızı sağlar. Dolayısıyla baskıdan korkmayın. Ama insanlar nedense, baskı nedeniyle, başarısızlık korkusuna kapılırlar. Sakın, bu konudaki korkunuzdan da korkmayın. O korkuyu, yukarıdaki önerilerim doğrultusunda değerlendirip, avantajlı hale dönüştürürseniz, korkuya zaten gerek kalmayacaktır. Önemli olan nasıl yapabileceğinizi bilmenizdir. Bunu öğrendiğinizde, başarılı olabilirsiniz. Performansınız standartlarınızı aşacaktır. Çünkü siz, yarınki sizle yarışacaksınız. Bu da sizin devamlı uyarıldığınızı, enerjinizin sürekli beslendiğini ve başarıyı benimsediğinizi gösterecektir. Sonuçta baskı ile stresi birbirinden ayırarak yaşamayı bilmelisiniz. Baskı odaklarınıza hakim olarak, baş edebilecek planlamalarınızı doğru yapmalısınız. Kendinize baskı yaparak, performansınızın yücelmesini inatla isteyip, arzulamalısınız.

Kimilerine göre deli saçması, kimilerine göre mantıklı, hoş, güzel, yol gösterici satırlar çizdim şu ana dek. Bu andan sonra işler biraz zorlaşıyor hayat oyuncuları. Çünkü finale yaklaşıyoruz.

Buraya kadar özgüvenimizi geliştirmemiz, olumlu tutum izleyerek hedef seçmemiz, gelişmiş insanları örnek almamız, beceriler elde etmemiz, stresten uzak çalışmamız gerektiğini anlatmaya çabaladım. Şimdi sıkı durun. Çünkü zor bir engeli aşmaya geldi sıra.

Azminizin gücünü biliyor musunuz? Sözlüklere göre azim: “Vazgeçmeyi ya da peşini bırakmayı reddedip inatla devam etmek. Tüm zıtlıklara rağmen sürdürmek” diye açıklanıyor.

Hayat oyuncuları biliniz ki, sizleri büyük yapan, rüyalarınızın gerçeğine ulaştıran, potansiyelinizi harekete geçiren direncinizdir. Edison’u incelerseniz, çalışmalarının sonucunda 1033 patent aldığını görürsünüz. Fonograf, mikrofon, akkor elektrik ampulü, akü vb. gibi… 25.000 denemeden sonra aküyü çalıştırmayan, 24999 yol keşfettiğini gördüğünüzde hiç şaşırmayın. Bu olağanüstü bakış açısını biraz düşünür müsünüz? Unutulmamalıdır ki, hiç kimse, bir günde, bir haftada, bir ayda, büyük biri olmamıştır, olamaz. Muhteşem işlerin yapılması da, tamamlanması da, zaman gerektirir. İşte o zamanı yeterince doğru kullananlar, finalde onun yani başarının keyfini çıkarmaya hak kazananlardır. Ki onlar günbegün yollarına devam etmişlerdir. Tempolarını durmaksızın sürdürmüşlerdir. Yenilgilerden yılmayıp, başarılardan şımarmayıp, çıtalarını yükseltmişlerdir. Mükemmeli kovalamak, kısa mesafeli koşu değil, maratondur. Başarı yolu, uzun bir yolculuğun gizemidir. Sürekli arayışlarla süslüdür. Arayışlar zamanla sınırlanamazlar. Hayat oyuncularının bunu mutlaka bilmesi gerekir. Bu bilinç azim kelimesinin içinde büyür, gelişir. Bu gelişimde, kişinin yenilgiyi kabullenmediğini görürüz. Örneğe Edison ile başlamıştım. Yine onunla devam edelim. Diyor ki Edison: “Bana baştan ayağa tatmin olmuş birini gösterin, size başarısızlığı göstereyim”. Bilmem anlatabildim mi?

 

Kazım Eryüksel

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Eşeğe Ters Binme Cezası başlıklı makalemizde eğlenceli yazılar, Eşeğe Ters Binme Cezası ve ilginç yazılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir