Genç Gelişim Dergisi

Başarı Yolu

Written By: Genç Gelişim - Haz• 05•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

çözüm

İş ahlakınızı oluşturduğunuza, özgüveninizle kendinizi motive ettiğinize inandığınızda, aynadaki sizi bambaşka görebileceğinizden emin olabilirsiniz. O gördüğünüz kişi, değerli, başaracak ve kazanacak olandır. Çünkü yürüdüğü başarı yolunda çok çalışarak uğraş vermiştir. Eylemleri, başarıya giden yolun ilk ışıkları olmuştur.

Şunu da asla unutmamak gerekir ki, bilerek veya bilmeyerek, o saptığınız yolda, yani başarı yolunda, kendi kendinize de engeller yaratabilirsiniz. İşte bu noktada da en önemli olgunuz, kendi yarattığınız engelleri, sağlam bir öz eleştiriyle anlamanız gerekmektedir. Çünkü zorlukların üstesinden gelebileceklerine inananların, başarısından daha parlak bir şey yoktur, olamaz. Bunun için de, diğer insanlar hareketliyken, yürümeye çabaladığınız yolda, miskinliğe kapılarak mola verip, oturmamalısınız. Her mola, başarı yolundaki insanın zaman kaybıdır. Ve bu kayıplar fazlalaştığında, başarısızlık kaçınılmaz sonuç olacağına göre, performansınızı yüksek tutup, olabildiğince az, hatta hiç mola vermeden, yolunuza devam etmelisiniz. Aksi halde başarısızlık en iyi dostunuz, hatta hayat arkadaşınız durumuna gelir. O zaman da, her başarısız insan gibi kendinizi savunup, başkalarını suçlu ilan etme gafletine düşersiniz. İnatçı bir insan ruhu, çalışkanlığını ön plana alarak, bu tuzağa düşmemelidir. Çünkü o tuzağın içinde, bahane yaratma çukurları oldukça derindir. Yani bahane yaratmak, tuzak içinde tuzak gibidir. Örneğin: “Ne güzel yolumu seçmiş, hızlı adımlarla giderken, önüme engeller çıkartıp, beni yıldırmaya çalışanlar var. Ayrıca bu yolda adamın yoksa hedef de yok. Benim kimsem olmadığına göre, hedefi yakalamam ne mümkün…” gibi son derece olumsuz, sizi bitiren, tüketebilecek olan telkinlerden uzak durarak, yukarıdaki tuzaklardan birilerine düşmekten kendinizi kurtarabileceğinizi asla unutmamalısınız…

Şayet böyle bir yanlışa sürüklenirseniz, hemen gerçeklerle yalın bir şekilde, yüzleşebilme gücünüze başvurmalısınız. Hem de olmasını istemediğiniz şeylere boyun eğmeden. Eğer değişmesine inandığınız birkaç nokta tespit ederseniz, o noktaların değişimi için, beyninizde kurguladığınız planlarda küçük değişiklikler ve rötuşlar yapmalısınız. Sonuç olarak yazgınızı başkalarından önce, kendi kendinize kontrol altına almalısınız. Mademki BAŞARI YOLUNA saptınız, zaman sizi değil, siz zamanı kullanmak zorundasınız. Zaten başarıyı kovalayan insan, zamanı en iyi kullanıp, değerlendiren insan değil midir?

 

 

Kazım Eryüksel

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Şaşmayan Ölçü başlıklı makalemizde islamda adalet, islamda hukuk ve şaşmayan ölçü hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir