Genç Gelişim Dergisi

Başarı Kapısının 12 Anahtarı

Written By: Genç Gelişim - Tem• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

anahtar

 

1.    Önemli olan işini ilk önce yap. Bu arada daha az önemli olanlar kendi başlarının çaresine bakarlar.
2.    Aynı anda birden fazla iş yapmaya kalkışma. Bir işi en hızlı şekilde yapmanın yolu, o anda ondan başka işe göz dikmemek, sadece ona odaklanmaktır.
3.    İşler ters gidebilir. Hatanın üzerine titreyip ahlanıp vahlanma. Onun yerine acilen çözüme odaklan!
4.    Konfüçyüs (MÖ 551-479) der ki: “Çok şey yapmaya çalışırsan hiçbir şey yapamazsın.” İtalyanlar da şöyle der: “Çok fazla şey yaptığını sanan, aslında çok az şey yapmıştır.”
5.    Hedefini koyduktan sonra ona ulaşmak için şu 3 şeye ihtiyacın olacak: sabır, sebat ve disiplin…
6.    Durgunluk dönemini başarısızlık olarak yorumlamaktansa kışkırtıcı bir güç olarak değerlendir ve işleri tekrar rayına oturtmaya odaklan.
7.    Sözlerimizin ve eylemlerimizin çoğu gereksizdir. Bunları elimine ettikçe daha fazla zaman ve daha dinç bir zihne sahip oluruz. Bu yüzden sık sık kendine sor: “Bu sahiden gerekli mi?”
8.    En üretken, en verimli, en başarılı ve yaptıklarından en tatminkâr olanlar; hislerini yönlendirmeye ve düşüncelerini manipüle etmeye değil, yapılması gerekenleri belirlemeye ve hemen ardından da yapmaya odaklananlardır. Hisleri ve düşünceleri ne olursa olsun…
9.    Zaten başarmış olduklarına odaklanma; yapıp ettiklerine sırtını dayamak insanı atalete, rehavete ve tembelliğe sürükler. Bu yüzden daha fazla neler yapabileceğine kafa yor.
10.              Kestiremeyeceğin denli uzak geleceğe odaklanma. Onun yerine beklenmedik neler olabilir, onları öngörmeye çalış. Ve sürprizler karşısında manevra kabiliyetini geliştirmek için esneklik kazanmaya bak. 
11.              Unutma ki odaklanmak sadece dikkatini neye vereceğini değil, aynı zamanda dikkatini neye vermeyeceğine karar vermek anlamına gelir.
12.              Yaşamını geliştirmek için problemlerinin büyüklüğüne değil potansiyelinin büyüklüğüne odaklan.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Ne Kadar Para O Kadar Mutluluk(!) başlıklı makalemizde ne kadar para o kadar mutluluk, para mutluluk getirir mi ve para ve mutluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir