Genç Gelişim Dergisi

Anlaşılmayı Bekleyen Özel Kişiler: Otizmliler

Written By: Genç Gelişim - Mar• 30•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

otizm

 

        Normal bireyler hem su getiren ve hem de su götüren nehirleri olan göllere benzerler. Otistik bireyler ise hiçbir şekilde nehri olmayan göllere benzer.

Kişisel gelişimi bakımından herhangi bir sorun taşımayan bireyler, engelli insanlara karşı gerekli saygıyı duyacaktır. Ancak kişiliğinde sorunlar bulunan bireyler, engelli insanlara karşı gerekli saygıyı duymayacaktır.

Bireylerin bilmem ne mahkemelerinde engelli insanlar hakkında alınmış kararlara karşı zorunlu saygıdan daha çok, vicdanında taşıyacağı insani değerler doğrultusunda saygı duyması, hem benim ve hem de benim gibi düşünecek büyük bir kesimin ortak fikridir.

Engelli bireyler içerisinde yer alan bir grup da “otistik bireyler”dir. Bu bireyler çocukluk çağlarından itibaren kendilerini belli etmektedirler. Yukarıdaki ifademden de anlaşılacağı üzere, bu bireyler hem sosyal yönden ve hem de duygusal yönden dış dünyaya kapalıdır. Gelişimleri bakımından zayıf olan bu bireylerin, dil gelişimleri de düşük seviyede kalır.

 

Otizm Belirtileri

Genel ifadelerle, otistik bireyler yaşamlarının çocukluk evresinde kendilerini belli eder. Bu daha çok ilk 36 aylık süreyi kapsar.

Sosyal oyunlara ilgi duymayan bu bireyler, belli hareketleri sürekli olarak tekrar ederler. Bu hareketler içinde kendi etrafında dönme, kafasını vurma gibi davranışlar vardır. Ortak çaba gerektirmeyen oyunlarda başarılı olabilirler. Psikomotor gelişimleri yaşa uygun olmayan bu bireyler yüzme, bisiklete binme gibi koordineli çalışmaları genellikle yapamazlar.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Genel olarak 4 tip otizm görülmektedir:

– Otistik bozukluk

– Asperger sendromu

– Rett sendromu

– Başka şekilde adlandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluk

Bu bireylerin erken tanıları önemlidir. Tam olarak çözümü olmayan bu rahatsızlıkta eğitimin önemi büyüktür. Bu bireyler erken yaşta tespit edilecek olursa, verilecek eğitim ile kendilerine yetebilen bireyler haline gelmeleri sağlanmaya çalışılır.

Otizm zannedildiği gibi ruh ile ilgili bir rahatsızlık değildir, nörolojik bir rahatsızlıktır. Unutmayalım ki, otizmliler dahil tüm engelli bireyler saygıyı ve sevgiyi hak ediyor.

Otizmde ilaçla tedavi şu an için mümkün görünmemektedir. Sadece otizme eşlik eden diğer rahatsızlıklar için ilaçlı tedavi ile destek verme vardır; ancak her ne şekilde olursa olsun, uzman bir hekimden ve uzman bir eğitimciden bilgi alınması, uygun yöntem ve tekniğin bu şekilde uygulanması, otistik bireyin geleceği için çok önemlidir.

 

Lütfi Şahin

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir