Genç Gelişim Dergisi

Alternatif Tıp

Written By: Genç Gelişim - May• 27•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

alternatif-tip

 

Homeopati: Bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemidir. İlk olarak Samuel Hahnemann (1755-1843) tarafından 1796 yılında uygulanmaya başlanmış olan homeopatide, ilaçlar arka arkaya defalarca seyreltilerek hazırlanır. Seyreltme işlemi sonunda ilaç, genellikle aktif maddeden bir adet molekül bile barındırmaz. 1 birim aktif madde 1030 birim suya eklenir, yani ilacın içerisinde 1 adet molekül barındırma şansı kabaca milyonda 1’dir. Seyreltme işlemi nedeniyle Homeopatik ilaçların farmakolojik herhangi bir etkisi yoktur. Çeşitli alerjiler, ishal, astım, baş dönmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. ABD nüfusunun %2’sinin bu yöntemi  kullandığı biliniyor.

Hipnoz: Mıknatısı tedavide kullanmak mı? Biri size hastalıkları mıknatıslarla ve manyetik terapiyle tedavi edilebildiğini söylerse, sakın şaşırmayın. Araştırmalara göre mıknatıslarla kireçlenme ağrılarını dindirme arasında elektromanyetik ilkelere dayanan bir ilişki söz konusu. Hipnozda hipnotist, hastayı farklı bir bilinç düzeyine geçmeye yönlendirir ve bu düzeye geçtiğinde hastanın sağlığını iyileştirmek ona çeşitli telkinlerde bulunur. Bugün hipnoz uykusuzluk, sigarayı bırakmak, kilo vermek, stresi azaltmak, baş ve diş ağrılarını dindirmek ve doğum sürecini kolaylaştırmak için kullanılıyor. Bilim adamları hipnoz hakkında yeterli bilgiye sahip olmasalar da, araştırmalar gösteriyor ki hipnoz sinir sistemini uyararak vücutta biyolojik bir reaksiyon oluşturuyor. Hipnotistlere göre danışanın zihninin açık olması ve hipnoza inanması tedavinin olumlu sonuç vermesi adına önemli rol oynuyor.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Aşağılık Kompleksinin Başlıca 7 İşareti başlıklı makalemizde aşağılık kompleksi, aşağılık kompleksi nedir ve aşağılık kompleksinin anlaşılması hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir