Genç Gelişim Dergisi

Ah Bir Değişse

Written By: Genç Gelişim - Haz• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

degisim ve gelisim

 

Hepimizin zaman zaman büyük bir arzuyla istediği ve çok sık düşündüğümüz bir kavramdır değişim. Çoğu zaman eğer birileri bizim için değişirse mutlu ve başarılı olacağımıza inanırız.

“Ah şu babamı bir değiştirebilsem, dünya ne güzel olurdu.” “Eşim biraz daha anlayışlı olsaydı…”

“Bu ülkenin koşulları farklı olsaydı, neler yapardım neler.”

“ Keşke öğretmen dersi daha iyi anlatsa, o zaman başarılı olabilirdim.”

Daha nicelerini siz de ekleyebilirsiniz. Çevremizde bizim değiştirmek istediğimiz ve bizi değiştirmeye çalışan birçok insan vardır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sizinde çevrenizde değiştirmek istediğiniz kimler var? Zihninizde isimler belirmeye başladı, değil mi?  Hatta kiminizin “Kim yok ki” dediğini duyar gibiyim. Öyleyse en yakınınıza gidin ve değiştirme işlemini kendinizden başlatın. Kendini değiştiremeyen başkasını hiç değiştiremez ve başarı bu değişimle gelir.

“Bak Ahmet’in oğlu nasıl çalışıyor, sen tembellik ediyorsun” diyeceğinize elinize bir kitap alıp okuyun. Siz örnek olun ki, çocuğunuz sizi örnek alsın.

Bir başkasının değişimini umut etmek, sadece bizim başaracaklarımızın hırsızıdır. Başkasına bağladığınız herhangi bir şey sizin kontrolünüzden çıkmıştır. Dolayısıyla başarınızı bir başkasının değişimine bağlamışsanız, boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

Çevrenin bütünü kontrol edip, istediğiniz yola sokamazsınız ama olup bitenler karşısında alternatif yollara başvurarak siz farklı davranıp, istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Birilerinin düşünce ya da davranışlarını değiştirmelerini beklemek yerine siz kendi bakış açınızı değiştirin. Onların var oldukları durumu kabullenip, size engel olmalarını önleyecek alternatif yollar arayın.

Eğer alternatif yol bulamadığınızı düşünüyorsanız, kendinize karşı daha dürüst olun. İçinizde gizliden gizliye hala bir başkasının değişimini umut eden bir parçanız varsa, alternatif yolu görmenize engel oluyordur. Kalbinizle ve zihninizle yapmak istediğiniz şeye, bir başkasının değişimini dahil etmeden tümüyle odaklandığınız sürece her zaman bir çözüm vardır.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Başarı ve Doyum Fabrikası başlıklı makalemizde başarı, başarılı olmak ve başarmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir